Dywidenda to wynagrodzenie wypłacane właścicielom spółki za udzielenie kapitału.
O wysokości dywidendy, jej formie oraz terminie decydują najwyższe organy spółek, czyli walne zgromadzenie (w wypadku spółki akcyjnej) lub zgromadzenie wspólników (w wypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialności).
W Polsce kwota dywidendy nie może przekraczać zysku netto wypracowanego w ostatnim roku obrotowym. W spółkach publicznych, czyli notowanych na giełdzie, regularna wypłata dywidendy jest oznaką dobrej kondycji finansowej spółki. Tak zwane spółki dywidendowe, czyli regularnie dzielące się zyskami z akcjonariuszami, są przez inwestorów bardzo cenione.
W Polsce najbardziej hojne pod względem wielkości wypłacanej dywidendy były w ostatnich latach Eurotel (sieć sklepów z usługami sieci komórkowych i produktami Apple’a). Na samej tylko dywidendzie z tej spółki można było zarobić 54%. Nieco mniejsza była wypłata dywidendy przez Grupę Kęty (46%), Asseco Business Solution (44%). Z wysokich, regularnie wypłacanych dywidend słyną także notowane na warszawskim parkiecie Dom Development, Budimex i Śnieżka.