Jak wszystkie inne usługi, inwestowanie w fundusz inwestycyjny wiąże się z określonymi kosztami. Istotnymi kosztami są: obsługa transakcji przez domy maklerskie, korzystanie z obowiązkowych usług banku depozytariusza, agentów transferowych oraz audytowanie sprawozdań finansowych funduszy przez biegłych rewidentów. Wszystkie te działania mają na celu jak najlepszą ochronę klientów.
Głównymi typami opłat związanymi z inwestowaniem w fundusz inwestycyjny są:
Opłata za zarządzanie
Najważniejsza opłata pobierana przez TFI, z której pokrywane są koszty działania firmy. Podaje się ją jako procent pobierany od zainwestowanych środków w skali roku. Jest ona naliczana codziennie jako 1/365 rocznej opłaty. W praktyce im większą część portfela funduszu stanowią akcje, tym opłata za zarządzanie jest wyższa.
Warto wiedzieć, że opłata za zarządzanie jest uwzględniona w przedstawianych wynikach inwestycyjnych – zarówno w notowaniach na stronie internetowej, jak i materiałach marketingowych oraz dokumentach prawnych. Oznacza to, że publikowane wyniki funduszu oraz wartość netto jednostki uczestnictwa podane są już po jej odjęciu.
TFI dzieli się opłatą za zarządzanie z dystrybutorami funduszu – jest to wynagrodzenie za pośrednictwo w sprzedaży. Wysokość opłat za zarządzanie znajdziesz w kartach funduszy i prospektach informacyjnych oraz tabelach opłat – dostępne są one na Panelu Współpracownika oraz na stronach internetowych poszczególnych towarzystw.
Opłata dystrybucyjna
Opłata ta jest wynagrodzeniem dystrybutora za pośrednictwo w sprzedaży jednostek uczestnictwa. Podaje się ją jako procent pobierany od wpłaconej przez klienta kwoty na początku inwestycji.
Warto wiedzieć, że wysokość opłaty dystrybucyjnej waha się w zależności od dystrybutora i zazwyczaj maleje wraz z rosnącą sumą środków wpłaconych do funduszu.
Zdarza się, że przy dokonaniu konwersji bądź zamiany z funduszu o niższej opłacie dystrybucyjnej do funduszu o wyższej opłacie, pobierana jest opłata wyrównawcza, stanowiąca różnicę między wyższą opłatą dystrybucyjna obowiązującą w funduszu docelowym, a niższą opłatą dystrybucyjną pobraną uprzednio przy nabyciu jednostek uczestnictwa.
Opłata umorzeniowa
Jest to opłata stosowana najczęściej w długoterminowych programach systematycznego oszczędzania lub programach z jednorazową wpłatą o określonym czasie trwania. Opłata pobierana jest na rzecz dystrybutora funduszu.
Opłata za zamianę lub konwersję
Opłata pobierana przez TFI na pokrycie kosztów zamiany lub konwersji pomiędzy subfunduszami. Wymieniona jest ona w dokumentach prawnych – prospektach informacyjnych oraz kluczowych informacjach dla inwestorów, jako jedna z możliwych do zastosowania opłat.
Uwaga! Opłata ta bywa mylona z dodatkową opłatą dystrybucyjną (tzw. opłatą wyrównawczą) pobieraną przy zamianie/konwersji z funduszu o niższej opłacie dystrybucyjnej do funduszu o wyższej opłacie.