funduszopedia.pl

Encyklopedia funduszy inwestycyjnych i inwestowania

Masz pytania dotyczące funduszy inwestycyjnych?

Wpisz poszukiwane hasło

Zarządzający funduszem inwestycyjnym

Zarządzający to kluczowa postać w całym procesie inwestycyjnym, bo to ona decyduje w jakich krajach, sektorach i wreszcie spółkach inwestowane są nasze pieniądze. To od poznania zarządzającego – jego wykształcenia, doświadczenia, osiągnięć, drogi zawodowej i sposobu myślenia – powinniśmy rozpocząć poznawanie funduszu, który budzi nasze zainteresowanie.

Doświadczenie uczy, że nasz wybór powinien paść na zarządzającego, który nie jest gwiazdą jednego lub dwóch sezonów. Szukamy długodystansowców, nie sprinterów. Stawiajmy na osoby, których fundusze notują wyniki przewyższające średnią rynkową („biją benchmark”) na przestrzeni kilku lat. To najlepsze odzwierciedlenie kompetencji zarządzającego i jego filozofii pracy. To dowód, że ich praca opiera się na solidnych fundamentach, starannej analizie rynku, spotkaniach z zarządami spółek. Dobry zarządzający to właśnie powinien robić – poznawać spółki i umieszczać je w całym rynkowym, a nawet cywilizacyjnym kontekście.

Każdy dobry zarządzający, profesjonalnie podchodzący do swoich obowiązków, regularnie publikuje swoje komentarze, w sieci nietrudno znaleźć również wywiady z zarządzającymi. Inwestor, poważnie podchodzący do swoich pieniędzy, powinien te komentarze i wywiady czytać oraz krytycznie analizować. To najlepszy sposób na poznanie człowieka zarządzającego jego pieniędzmi.