Dla wielu osób złoto wydaje się być najbezpieczniejszą i najpewniejszą lokatą kapitału, a sztabka złota synonimem życiowego sukcesu kojącego nerwy w obliczu rozchwianej rzeczywistości.
Doświadczenia ostatnich dziesięciu lat zdają się to potwierdzać. W 2012 roku na zakup uncji złota – czyli 31,1 gram – trzeba było wydać 5269,31 zł, tymczasem na początku kwietnia 2022 roku jego giełdowa cena wyniosła już 8139,11 zł. Zarobek jest więc spory, a uważne przyjrzenie się wykresowi giełdowemu wskazuje na dość stabilny, pozbawiony dużej zmienności wzrost, co dla wielu inwestorów ma spore znaczenie.
Zakup złota
Zakup fizycznego złota nie jest trudny ani skomplikowany. Na rynku można kupić zarówno sztabki złota, jak i monety zwane lokacyjnymi. Specjaliści wskazują, że przy niewielkich, „detalicznych” zakupach złota lepiej postawić właśnie na zakup monet niż sztabek. Ich cena jest wprawdzie nieco wyższa, ale za to złote monety łatwiej później sprzedać, a i są one również poręczniejsze. Łatwiej też, co ma niebagatelne znaczenie, sprawdzić ich autentyczność. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup sztabki złota, to zadbajmy, aby była ona wyposażona w certyfikat zaświadczający o jej autentyczności. To prowadzi nas do oczywistego, ale zawsze wartego przypomnienia wniosku, że złoto należy kupować ze sprawdzonych źródeł, a nie od przygodnych handlarzy, którzy oferują niebywałe okazje. Do najpopularniejszych dilerów złota w Polsce należy oczywiście Mennica Polska, ale dużą renomą cieszą się także spółki Tavex, Goldenmark i Mennica Skarbowa.
Za najpopularniejsze złote monety uchodzi oczywiście południowoafrykański Krugerrand, Złoty Orzeł ze Stanów Zjednoczonych, brytyjski Suweren, ale w tej samej lidze grają również kanadyjski Złoty Liść oraz pochodzący z Australii Kangur.
Jak przechowywać złoto?
Kupno złota przysparza jednego podstawowego problemu dotyczącego jego przechowywania. Trzymanie złota w domu zawsze wiąże się z ryzykiem kradzieży. Wyjściem może być skrytka bankowa, ale to z kolei wiąże się z kosztami, bo skrytki bankowe – dziś prowadzone już tylko przez niektóre banki – są oczywiście płatne. Na dodatek w razie upadku banku (co w Polsce nie zdarzyło się już od początku lat dwutysięcznych) zawartość skrzynek bankowych nie wchodzi w skład jego masy upadłościowej.
Kruszec czy akcje – jak inwestować?
Sposobem na inwestowanie złota nie musi być zakup fizycznego kruszcu, ale zakup akcji firm zajmujących się wytwarzaniem złota. Prostszym sposobem jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne, które inwestują w takie spółki.