funduszopedia.pl

Encyklopedia funduszy inwestycyjnych i inwestowania

Masz pytania dotyczące funduszy inwestycyjnych?

Wpisz poszukiwane hasło

Bessa

Bessa to najbardziej znienawidzone pojęcie w słowniku inwestora. Oznacza długotrwały – czasem obejmujący kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat – trend spadkowy cen papierów wartościowych. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa baisse, czyli spadek, ale nawiązuje do sposobu ataku właściwego niedźwiedziom, czyli uderzenia łapą z góry na dół. Dlatego okres bessy często nazywany jest „czasem niedźwiedzia”. Bessa trwoży przede wszystkim mniej wyrobionych inwestorów, bo dla tych doświadczonych, którzy mają długi horyzont inwestycyjny, jest okazją do intratnych zakupów.

Przeciwieństwem bessy jest hossa.

Najbardziej spektakularne bessy w historii

Najdłuższa bessa w historii światowego rynku kapitałowego miała miejsce w latach 1929-1933, gdy światowy handel zmalał z ponad 3 mld do niespełna 1 mld dolarów.

W 1987 roku, w czwartek 19 października, amerykański indeks Dow Jones spadł o 22,6%, co w efekcie spowodowało jeszcze dalej idące przeceny na giełdach w Hongkongu (45%), Australii (41%), Hiszpanii (31%) i w Wielkiej Brytanii (26%). Do dzisiaj ekonomiści nie są zgodni dlaczego doszło do krachu. Jeszcze większy krach miał miejsce w 2008 roku, po upadku Lehmann Brothers.