funduszopedia.pl

  • Strona Główna
  • Artykuły
    • Fundusze inwestycyjne
    • Jak inwestować
    • Narzędzia do inwestowania
    • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
    • Słownik pojęć
  • Kontakt
Menu
  • Strona Główna
  • Artykuły
    • Fundusze inwestycyjne
    • Jak inwestować
    • Narzędzia do inwestowania
    • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
    • Słownik pojęć
  • Kontakt

ETF

Strona główna » ETF

ETF

 ETF to przede wszystkim produkt inwestycyjny. Fundusz inwestycyjny, który został zaprojektowany tak, by odwzorowywać wyniki i śledzić ruch – na przykład – indeksów giełdowych. Z angielskiego nazywa się on exchange-traded fund, i właściwie jest rodzajem otwartego funduszu inwestycyjnego. Fundusze tego typu nie starają się pobić benchmarku, a go odwzorować. Zawierają w swoim portfelu akcje takich spółek i w takiej liczbie, jakie są w danym indeksie.

ETF i giełda

ETF – co to jest?

Exchange Traded Fund, czyli rodzaj funduszu inwestycyjnego odzwierciedlającego stan (notowania) jednej z określonych giełd. Uważany za stosunkowo bezpieczną formę długoterminowego oszczędzania.

W Polsce ta forma inwestowania ma krótką historię, bo pierwszy fundusz ETF dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie powstał w końcu 2010 roku. Na Zachodzie fundusze ETF działają od wielu lat i szczególnie w ostatnich latach zdobywają sobie dużą popularność.

Zaletą funduszy ETF jest nie tylko ich prosta i zrozumiała konstrukcja, ale także z reguły niższe koszty zarządzania niż w wypadku klasycznych funduszy inwestycyjnych. A efekty? Cóż, także w tym wypadku istnieje – jak zawsze na rynku kapitałowym – ryzyko. W okresie pandemii, gdy amerykańska giełda rosła w bardzo szybkim tempie, fundusze ETF wypracowywały bardzo wysokie stopy zwrotu. Gdy rozpoczęła się wojna w Ukrainie – spadały, aby później znowu rosnąć. Inwestorzy muszą się z tym liczyć, chociaż warto pamiętać, że ryzyko takiej inwestycji jest bardziej zdywersyfikowane niż na przykład w wypadku inwestycji w spółki działające w określonym segmencie rynku.

Wyniki tego rodzaju funduszy potwierdzają, że ETF-y to dobry sposób na długoterminową inwestycję, czyli na przykład na oszczędzanie na lepszy start dziecka w dorosłe życie (na przykład opłacenie zagranicznych studiów lub kupno mieszkania), albo na naszą emeryturę.

Jak działa ETF?

Działalność funduszy ETF nie jest trudna do zrozumienia i to jeden z argumentów przemawiających za ich popularnością zwłaszcza wśród niedoświadczonych inwestorów. Rzecz polega na tym, że jeśli na przykład giełda w Nowym Jorku rośnie, czyli jej indeks idzie w górę, to wówczas ETF dla tej giełdy wypracowuje stopę zwrotu. I analogicznie – jeśli giełdowy indeks spada, to odbija się to na notowaniach funduszu ETF. 

Najłatwiej ETF porównać do tradycyjnego funduszu inwestycyjnego otwartego. ETF na WIG20 posiada wartość 1/10 indeksu. Jeśli WIG20 sięga poziomu 1500 pkt., ETF uzyska wartość 150 zł. To oczywiście obrazowy przykład, ponieważ ETF przede wszystkim odzwierciedla zachowanie (zmianę) indeksu, a nie jego wartość absolutną. Każdy wzrost lub spadek wartości tego indeksu będzie miał przeniesienie na wynik naszego funduszu. Decydując się na ETF, realnie nabywamy (pośrednio) wszystkie spółki z indeksu . Różnice zaczynają się w wycenach, nabywaniu i limitach. 

  1. do inwestowania w ETF potrzebujemy rachunku maklerskiego,
  2. wyceny są widoczne i zmieniają się w czasie rzeczywistym,
  3. opłaty za zarządzanie takimi funduszami są znacząco niższe niż funduszy otwartych,
  4. wymaga opłacenia prowizji maklerskiej,
  5. zwykle oferuje dywidendy,
  6. można inwestować od 1 jednostki uczestnictwa.

Śledzić, czy pobijać indeks?

ETF oferuje dywersyfikację. Inwestując w niego, inwestujemy w cały indeks. Spadek kilku spółek nie powinien znacząco negatywnie wpłynąć na wartość całego indeksu. Kolejną istotną kwestią są wyniki. Nierzadko indeksy (na przykład S&P500) w długim terminie oferują wyższe i pewniejsze stopy zwrotu, niż fundusze inwestycyjne otwarte inwestujące w podobne spółki z celem pobicia wyniku indeksu. Dodatkowo warto pamiętać o dywidendach i niższych opłatach za zarządzanie, które “poprawiają” wynik końcowy. 

Inwestowanie za pomocą ETF nie ogranicza się jedynie do naśladowania znanych indeksów. Tworzone są nowe indeksy na potrzeby ETFów, np. takie które grupują firmy z konkretnej branży czy regionu. 

Jak inwestować w ETF?

Należy posiadać konto maklerskie z dostępami do polskiej i zagranicznych giełd. Następnie dobrze jest odnaleźć ETF odwzorowujący wyniki interesujących nas indeksów i zakupić jednostki uczestnictwa. Warto jednak pamiętać, że instrument nie zawsze odzwierciedla wyniki indeksów 1:1 i to w obie strony. Można to zobrazować zobrazować dwoma przykładami:

  1. Jeśli opłata wynosi 0,40%, to fundusz na wstępie będzie odstawał od wyników indeksu, który śledzi o tę wartość.
  2. Zmiany w indeksie następują błyskawicznie, zaś fundusz wymaga czasu, aby się do nich dostosować (kupić/sprzedać). Do czasu dokonania transakcji kursy mogą się zmienić i powodować błędy.
  3. Fundusz nie zawsze posiada dokładnie wszystkie firmy, które wchodzą w skład indeksu. Stąd mogą występować momenty, gdy osiągnie wyższą/niższą stopę zwrotu od indeksu.

Przeczytaj także o celach inwestycyjnych, oraz jak zacząć inwestowanie.

  • Fundusze inwestycyjne
PrevPoprzedniStopa zwrotu
NastępnyCo to jest inflacja?Następny

Najnowsze wpisy

Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?

Czytaj więcej »
Dewaluacja waluty

Dewaluacja waluty

Czytaj więcej »
Hiperinflacja - co to jest?

Hiperinflacja – co to jest?

Czytaj więcej »

Tagi

inwestowanie tfi fundusz inwestycyjny cel inwestycyjny dystrybucja funduszy gpw giełda fio obligacje akcje jak inwestować w co inwestować ryzyko fizan fiz bessa horyzont inwestycyjny wall street inwestycja zysk strategia inwestowania hossa koniunktura klasy aktywów gdzie inwestować lokowanie środków funusz funduszy fundusze inwestycyjne po co inwestować ocena ryzyka lokowanie aktywów CFA pmi podaż popyt kredyt oprocentowanie oszczędności emerytura ikze ike strata fundusz indeksowy kredyt hipoteczny lokaty

Kategorie

  • Fundusze inwestycyjne
  • Jak inwestować
  • Narzędzia do inwestowania
  • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
  • Słownik pojęć

Podobne wpisy:

KIID

KIID (Key Investor Information Dokument) – język, którym komunikują się osoby analizujące i zarządzające funduszami inwestycyjnymi, może być nie lada wyzwaniem dla kogoś, kto rozpoczyna

Czytaj więcej »

Horyzont inwestycyjny – jak inwestować w fundusze?

Horyzont inwestycyjny jest najważniejszy Horyzont inwestycyjny jest jednym z najważniejszych kryteriów, którymi powinien się kierować inwestor. To właśnie od czasu trwania inwestycji w dużym stopniu

Czytaj więcej »

Hossa

 Hossa to pojęcie pieszczące ucho każdego inwestora. Oznacza długotrwały wzrost wartości papierów wartościowych. Słowo pochodzi z języka francuskiego (hausse) oznaczającego wzrost, zwiększanie. Nawiązuje do metody

Czytaj więcej »

MIFID II

Dyrektywa MiFID II reguluje zasady świadczenia usług inwestycyjnych a jej zapisy MIFID II odnoszą się bezpośrednio do instytucji finansowych, które świadczą tego typu usługi. Pośrednio,

Czytaj więcej »

Strategia inwestycyjna – jak inwestować w fundusze?

Strategia inwestycyjna zależy od celu Strategia inwestycyjna jest konsekwencją odpowiedzi na pytania o cel inwestowania oraz horyzont. Wiedząc jak długo zamierzamy utrzymać inwestycję, możemy przejść

Czytaj więcej »

Fundusz absolutnej stopy zwrotu

Fundusz absolutnej stopy zwrotu alokuje środki między poszczególnymi klasami aktywów w przedziale 0-100%. Oznacza to, że decyzję o zawartości różnych aktywów w portfelu – na

Czytaj więcej »

Czym jest funduszopedia.pl

Encyklopedia funduszy inwestycyjnych to miejsce w internecie prowadzone przez pasjonatów inwestowania. Zakres haseł serwisu jest cały czas rozwijany. Jeśli nie znalazłeś hasła, które Cię interesuje, napisz do nas. Zajmiemy się opisaniem hasła.

Kategorie haseł

  • Fundusze inwestycyjne
  • Jak inwestować
  • Narzędzia do inwestowania
  • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
  • Słownik pojęć

Zapisz się!

2022 © Copyright Funduszopedia.pl