funduszopedia.pl

  • Strona Główna
  • Artykuły
    • Fundusze inwestycyjne
    • Jak inwestować
    • Narzędzia do inwestowania
    • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
    • Słownik pojęć
  • Kontakt
Menu
  • Strona Główna
  • Artykuły
    • Fundusze inwestycyjne
    • Jak inwestować
    • Narzędzia do inwestowania
    • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
    • Słownik pojęć
  • Kontakt

Fundusz pieniężny

Strona główna » Fundusz pieniężny

Fundusz pieniężny to fundusz o niskim profilu ryzyka, często uważany za zamiennik lokaty bankowej

Fundusz pieniężny to fundusz lokujący aktywa w obligacje skarbowe o krótkim terminie wykupu, certyfikaty depozytowe emitowane przez banki, bony skarbowe lub obligacje skarbowe przedsiębiorstw o wysokim ratingu i krótkiej zapadalności (terminie wykupu). Z racji aktywów, w które inwestowane są pieniądze, ta klasa funduszy inwestycyjnych cechuje się niskim ryzykiem oraz odpowiednio niższymi stopami zwrotu. Fundusz pieniężny jest dobrym uzupełnieniem portfela, dywersyfikującym całość inwestycji i obniżającym poziom ryzyka. Jest też „bezpieczną przystanią” na czas bessy na rynkach kapitałowych.

Fundusz pieniężny a fundusz rynku pieniężnego

Według ustawy o funduszach inwestycyjnych1, nazwa „fundusz rynku pieniężnego” przysługuje tylko tym funduszom, które inwestują wyłącznie w instrumenty rynku pieniężnego i depozyty o terminie zapadalności nie dłuższym niż rok (papiery wartościowe lub prawa majątkowe inkorporujące wierzytelności pieniężne). Dlatego fundusz, który ma w nazwie słowo „pieniężny”, „gotówkowy” lub „płynnościowy” może mieć w swoich aktywach na przykład obligacje skarbowe czy korporacyjne o nieco dłuższym terminie wykupu. Należy być świadomym, że nie musi być to fundusz rynku pieniężnego w rozumieniu ustawy.

Uwaga: Przed decyzją o inwestycji w fundusz inwestycyjny warto sprawdzić skład jego portfela. Szczególną uwagę należy zwrócić w obligacje jakich firm fundusz inwestuje i jak dużą część portfela obligacje stanowią. Pamiętajmy, że większe bezpieczeństwo cechuje obligacje dużych firm z udziałem Skarbu Państwa lub dużych, międzynarodowych korporacji o stabilnej pozycji rynkowej. Obligacje małych firm są, potencjalnie, bardziej zyskowne, ale też dużo bardziej ryzykowne.

Fundusz pieniężny czy lokata bankowa?

Niski poziom ryzyka powoduje, że fundusze pieniężne są często uważane za substytut lokaty bankowej. Tymczasem fundusz pieniężny ma nad tymi produktami bankowymi istotną przewagę – o ile likwidacja lokaty, czyli wypłacenie pieniędzy, powoduje z reguły stratę odsetek, to posiadacz jednostek uczestnictwa funduszu pieniężnego w chwili wypłaty pieniędzy otrzymuje też wypracowaną przez fundusz stopę zwrotu.

Kiedy zainwestować w fundusze pieniężne?

Fundusze pieniężne mogą być składową portfela inwestycyjnego w każdym momencie cyklu koniunkturalnego. Są dedykowane inwestorom, którzy nie chcą ryzykować i nastawiają się na ochronę kapitału przed inflacją. Niska zmienność wycen oraz elastyczność wpłat i wypłat powoduje, że znakomicie nadają się one do kumulowania kapitału.

Fundusze pieniężne powinny stanowić znaczny udział portfela inwestycyjnego podczas fazy spowolnienia gospodarczego – a więc w czasie, gdy koniunktura jeszcze rośnie, ale już z każdym kwartałem słabiej, a oszczędności zaczyna zjadać rosnąca inflacja. W takich fazach cyklu koniunkturalnego mamy do czynienia z podwyżkami stóp procentowych przez bank centralny oraz spadkami notowań giełdowych.


Przeczytałeś? To teraz sprawdź swoją wiedzę o funduszach pieniężnych!

0%

W jakie aktywa nie inwestują fundusze pieniężne?

Correct! Wrong!

Fundusz pieniężny nie inwestuje w "akcje". To fundusz lokujący aktywa w obligacje skarbowe o krótkim terminie wykupu, certyfikaty depozytowe emitowane przez banki, bony skarbowe lub obligacje skarbowe przedsiębiorstw o wysokim ratingu i krótkiej zapadalności (terminie wykupu).

Jakim ryzykiem charakteryzuje się fundusz pieniężny?

Correct! Wrong!

Fundusz pieniężny charakteryzuje się niskim ryzykiem inwestycyjnym z powodu instrumentów w jakie inwestuje. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w te aktywa nie jest pozbawione ryzyka!

Czy to zdanie jest prawdziwe: po funduszu pieniężnym możemy się spodziewać wyższych stóp zwrotu niż po funduszu akcyjnym.

Correct! Wrong!

Fundusz pieniężny jest funduszem o niższym ryzyku niż fundusz akcyjny oraz funduszem o niższym potencjale wzrostu.

Fundusz pieniężny to to samo, co fundusz dłużny.

Correct! Wrong!

Nazwa „fundusz rynku pieniężnego” przysługuje tylko tym funduszom, które inwestują wyłącznie w instrumenty rynku pieniężnego i depozyty o terminie zapadalności nie dłuższym niż rok (papiery wartościowe lub prawa majątkowe inkorporujące wierzytelności pieniężne). Gdy termin zapadalności jest dłuższy, nie są to fundusze pieniężne.

Fundusz pieniężny
Oto Twoje wyniki
Sprawdź swoją wiedzę na temat funduszy akcji!

Share your Results:

  1. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. 2014, poz. 157, z późn. zm.)
  • Fundusze inwestycyjne
PrevPoprzedniSubfundusz
NastępnyFundusz akcjiNastępny

Najnowsze wpisy

Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?

Czytaj więcej »
Dewaluacja waluty

Dewaluacja waluty

Czytaj więcej »
Hiperinflacja - co to jest?

Hiperinflacja – co to jest?

Czytaj więcej »

Tagi

inwestowanie tfi fundusz inwestycyjny cel inwestycyjny dystrybucja funduszy gpw giełda fio obligacje akcje jak inwestować w co inwestować ryzyko fizan fiz bessa horyzont inwestycyjny wall street inwestycja zysk strategia inwestowania hossa koniunktura klasy aktywów gdzie inwestować lokowanie środków funusz funduszy fundusze inwestycyjne po co inwestować ocena ryzyka lokowanie aktywów CFA pmi podaż popyt kredyt oprocentowanie oszczędności emerytura ikze ike strata fundusz indeksowy kredyt hipoteczny lokaty

Kategorie

  • Fundusze inwestycyjne
  • Jak inwestować
  • Narzędzia do inwestowania
  • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
  • Słownik pojęć

Podobne wpisy:

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa a sprzedawane przez jego przedstawiciela – Ministra Finansów. Są jednym z podstawowych instrumentów dłużnych będących w

Czytaj więcej »

DAX

DAX (niem. Deutscher Aktienindex) to Indeks niemieckiej giełdy we Frankfurcie nad Menem, odpowiednik takich indeksów, jak warszawski WIG czy amerykański Dow Jones.  DAX pokazuje zmianę

Czytaj więcej »

PKB – Produkt krajowy brutto

Produkt krajowy brutto (PKB), czyli całość dóbr i usług powstających na terenie określonego kraju – w jego skład wchodzą także efekty działalności podmiotów zagranicznych działających

Czytaj więcej »

ETF

 ETF to przede wszystkim produkt inwestycyjny. Fundusz inwestycyjny, który został zaprojektowany tak, by odwzorowywać wyniki i śledzić ruch – na przykład – indeksów giełdowych. Z

Czytaj więcej »

MIFID II

Dyrektywa MiFID II reguluje zasady świadczenia usług inwestycyjnych a jej zapisy MIFID II odnoszą się bezpośrednio do instytucji finansowych, które świadczą tego typu usługi. Pośrednio,

Czytaj więcej »

PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli program systematycznego oszczędzania, który ma podnieść wysokość świadczeń otrzymywanych po zakończeniu aktywności zawodowej. System rozpoczął działalność w 2019 roku, ale

Czytaj więcej »

Czym jest funduszopedia.pl

Encyklopedia funduszy inwestycyjnych to miejsce w internecie prowadzone przez pasjonatów inwestowania. Zakres haseł serwisu jest cały czas rozwijany. Jeśli nie znalazłeś hasła, które Cię interesuje, napisz do nas. Zajmiemy się opisaniem hasła.

Kategorie haseł

  • Fundusze inwestycyjne
  • Jak inwestować
  • Narzędzia do inwestowania
  • Podmioty tworzące rynek funduszy inwestycyjnych
  • Słownik pojęć

Zapisz się!

2022 © Copyright Funduszopedia.pl