Fundusz inwestycyjny otwarty to osoba prawna, działająca na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Pełni rolę inwestora zbiorowego, który inwestuje środki Klientów we wspólnym interesie i na wspólny rachunek w myśl zasad zapisanych w prospekcie informacyjnym funduszu oraz jego statucie.
Wpłacając określoną kwotę pieniężną do funduszu inwestycyjnego, Klient nabywa jednostki uczestnictwa. Jednostki uczestnictwa odzwierciedlają proporcjonalny udział klienta w zgromadzonym majątku funduszu. Wpłat do funduszu inwestycyjnego dokonuje się w formie pieniężnej.
Klient w każdej chwili może żądać odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusz i wypłacić żądaną kwotę. Następuje to w drodze złożenia zlecenia odkupienia jednostek uczestnictwa.
Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?
Fundusz inwestycyjny stanowi masę majątkową, która należy do jego uczestników (tj. klientów, którzy nabyli jednostki uczestnictwa w funduszu). W związku z tym, że posiada on osobowość prawną, w przypadku upadku banku przechowującego aktywa funduszu (depozytariusza), majątek funduszu nie wchodzi w skład masy upadłościowej takiego banku.
Dzięki swojej konstrukcji fundusz inwestycyjny to forma inwestowania m.in. dla osób, które:
- szukają i oczekują wyższych zysków niż te oferowane przez depozyty bankowe,
- chcą skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych zarządzających,
- akceptują adekwatny poziom ryzyka inwestycyjnego w stosunku do oczekiwanych zysków.
Fundusz inwestycyjny otwarty – rodzaje
Podstawowym kryterium podziału funduszy inwestycyjnych jest spektrum instrumentów finansowych, o które oparta jest polityka inwestycyjna funduszu.
Fundusze gotówkowe i pieniężne
Inwestują w krótkoterminowe instrumenty dłużne (bony skarbowe, obligacje, depozyty), dążąc do osiągnięcia dochodu zbliżonego do dochodu z depozytu bankowego przy możliwie niskim ryzyku, Przeznaczone dla Klientów, którzy planują inwestycje na krótki okres.
Przeczytaj więcej o funduszach gotówkowych i pieniężnych >
Fundusze dłużne
Pozyskane od inwestorów środki lokują w dług w postaci obligacji. W zależności od emitenta fundusz narażony jest na różne ryzyka. Można wyróżnić trzy typy podmiotów, które emitują obligacje: Skarb Państwa, samorządy oraz korporacje/przedsiębiorstwa. Stąd inwestowanie w obligacje skarbowe bądź obligacje korporacyjne wiąże się z różnym poziomem ryzyka. Obligacje skarbowe charakteryzują się większą stabilnością niż obligacje korporacyjne, które są bardziej podatne na zmienność rynku. Natomiast inwestowanie w obligacje skarbowe i korporacyjne łączy ryzyko stopy procentowej. Z modelu wyceny tych instrumentów wynika, że wartość instrumentu rośnie, gdy stopy procentowe spadają i odwrotnie. Dlatego wyróżnić można fundusze dłużne:
- papierów skarbowych,
- papierów korporacyjnych (przedsiębiorstw),
Przeczytaj więcej o funduszach pieniężnych >
Fundusze mieszane
Prowadzą politykę inwestycyjną opartą na lokowaniu w więcej niż jedną klasę aktywów. Wyróżniamy fundusze mieszane:
- stabilnego wzrostu – charakteryzują się mniejszym udziałem akcji (ok. 20-40%). Przeznaczone są dla osób poszukujących dywersyfikacji pomiędzy rynkiem obligacji i akcji,
- zrównoważone – charakteryzują się przeważającym udziałem akcji w strukturze aktywów funduszu (ok. 40-75%). Przeznaczone są dla osób akceptujących wyższe ryzyko inwestycyjne oraz oczekujących zwrotu znacznie powyżej lokat bankowych,
- aktywnej alokacji/absolutnej stopy zwrotu – dają zarządzającemu funduszem dowolność w budowaniu struktury portfela, a ich celem jest osiąganie dodatniej stopy zwrotu w każdych warunkach rynkowych.
Przeczytaj więcej o funduszach mieszanych >
Fundusz akcji
Większość pozyskanych środków lokują w akcje spółek notowanych na giełdzie. W swoich statutach mają zapisany minimalny udział akcji w portfelu. Charakteryzują się wysokim ryzykiem, z którym związany jest możliwy potencjał zarobku. Fundusze te należą do najzyskowniejszych, ale także najbardziej ryzykownych otwartych funduszy inwestycyjnych,
Przeczytaj więcej o funduszach akcji >
Fundusze sektorowe/specjalistyczne
Do tej grupy należą fundusze, które inwestują w surowce lub instrumenty odwzorowujące zachowanie cen surowców, a także fundusze koncentrujące się na akcjach spółek z konkretnej branży.
Fundusze inwestycyjne – rodzaje pobieranych opłat
Fundusze inwestycyjne za swoją działalność pobierają opłaty, które dzielą się na 2 kategorie: opłaty dystrybucyjne oraz opłaty za zarządzanie. Opłaty dystrybucyjne wynoszą od 0% do 4% i pobierane są w momencie nabywania jednostek przez klienta funduszu. Opłaty za zarządzanie natomiast wynoszą pomiędzy 0,5% a 4% i naliczane są codziennie. Dla inwestora opłata za zarządzanie jest tak naprawdę „niewidoczna”, gdyż jest ukryta w cenie jednostki (codziennie pomniejsza jej wartość w stosunku opłata za zarządzanie/365).
Szybki FAQ:
Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?
Fundusz inwestycyjny nie może zbankrutować ponieważ posiada osobowość prawną i jest własnością udziałowców, którzy nabyli jednostki uczestnictwa. W przypadku bankructwa banku depozytariusza, majątek funduszy nie wchodzą w skład masy upadłościowej.
Czy inwestowanie w fundusze jest darmowe?
Nie. Wyróżniamy dwa rodzaje opłat: opłata dystrybucyjna oraz opłata za zarządzanie. Wysokość tej pierwszej to max 4% wartości nabycia i jest ona pobierana w momencie zakupu jednostek uczestnictwa. Opłata za zarządzanie jest naliczana codziennie (codzienny wynik uwzględnia już te opłatę) i wynosi 4% w skali roku.